Çilanç Köprüsü

Çilanç Köprüsü

Çamlıhemşin yerleşiminin Artvin ve Erzurum tarafındaki köylere ulaşımını sağlayan Çilanç Köprüsü eski ticaret yolu üzerinde bulunmaktadır.

Kaçkar ve Verçenik Dağları’nın sarp geçitlerini bağlayan bu yorgun köprü, bir zamanlar hayvan ve kuru meyve ticareti güzergâhının önemli mihenk taşlarından birini oluşturmaktaydı. Çat ve Elevit derelerinin birleştiği noktada yer alan yapı, Çamlıhemşin’e 28 kilometre mesafede yükseliyor. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre yapım yılı 1901, sanatçısı ise Kirkor Usta’dır.

Çat köyü sınırları içerisinde bulunan ve Çilanç adıyla da anılan köprü selden zarar gördüğü için birkaç kez onarım geçirmiştir. Girişinde basamaklar, ayaklarında ise nişler vardır. Yuvarlak kemeri düzenli kesme taşla zemini ise küçük boy dere taşıyla kaplıdır. Kenar kanatları düzensiz moloz taşıyla örgülüdür. Yaklaşık 57 metre uzunlukta, 15 metre yükseklikte ve 2,4 metre genişliktedir. Çilanç Köprüsü Rize ilinin tescilli köprülerinden biridir.

Ayder Otelleri – En Uygun Otel Fiyatları
Ayder Yaylası, Ayder Otelleri Doğu Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri. Ayder Yaylası yeşillikler içinde, ülkemizin en güzel köşelerinden biri. Kaplıca turizmi, yayla yürüyüşleri ve Kaçkar tırmanışı ile farklı turizm potansiyeline sahip Ayder Yaylası’nda turist profili de değişken