Badara Yaylası

Rize Badara Yaylası

Ayder Otelleri arasında bulunan Ayder Serender Otel’de misafirlerimiz Badara Yaylası mutlaka ziyaret etmektedirler. Badara Yaylası ismini, Rize’nin Hemşin İlçesi Bahar Mahallesi, eski adıyla Badara Köyünden almıştır. Bu yayla, Badara Köylülerince yaklaşık 20 hane olarak uzun yıllar önce ( kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir) kurulmuş olup 1980 yıllarına kadar mezra olarak kullanmışlardır.

1980’li yıllara kadar mezrada hane başı yaklaşık 10 – 15 büyük baş hayvanla mezracılık yapılırdı. Karların erimesiyle birlikte Hemşin’in Kantarlı Köyü Çüpendüz dedikleri yerden armut dibinden başlayan patika yoldan yaya yürüyerek 4 -5 saate Badara mezrasına varılırdı.

Bir müddet bu mezrada kaldıktan sonra Badara yaylasına göre 1000 metre daha yüksekte 2800 Rakım yükseklikte Kaçkar Dağları eteğinde bulunan Ambarlı Yaylasına gidilirdi. Ambarlı yaylasında güz mevsimine kadar yaklaşık iki ay yaylacılık yapılıp havaların soğumasıyla birlikte tekrar Badara Mezrasına göç edilirdi.

1980’li yıllara kadar bu şekilde devam eden mezracılık birçok hanenin çeşitli sebeplerden dolayı artık mezraya çıkmamaları nedeniyle hane sayısı 4-5 haneye kadar düşmüştür.

Bu nedenlerden dolayı mezrada bulunan hane sayısının azlığı nedeniyle mezra halkı Ambarlı Yaylasına çıkmayıp Badara Mezrasını Yayla olarak kullanmaya başlamışlardır. Uzun yıllar boyunca yolu, suyu ve elektriği olmayan bu yayla 1990’lı yıllarda yola, 2000’lı yıllarda elektriğe kavuşmuştur. Günümüzde yol, su ve elektriğin gelmesiyle birlikte neredeyse yok olmaya yüz tutmuş olan bu yayla adeta yeniden canlanmıştır.