Pokut Yaylası

Rize Pokut Yaylası

Pokut Yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde 2050 metre yükseklikte kurulmuş bir yayladır. Çamlıhemşin’den 21 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen gidiş yolunun bir yanının uçurum diğer yanının dağlarla kaplı ve aşırı engebeli olması dolayısıyla yaylaya ancak 1.5 – 2 saatte ulaşılabilmektedir. Pokut Yaylası’na ulaşıp manzarayı gördüğünüz an biraz önceki o yolun heyecanını hemen unutuyorsunuz.

Ayder Otelleri arasında bulunan Ayder Serender Otel’de misafirlerimiz Pokut Yaylası mutlaka ziyaret etmektedirler. Pokut’un adı bölgedeki birçok yayla gibi Ermeniceden geliyor. Anlamı “rüzgarlı vadi”demektir. Pokut Yaylası’nın yerleşim tarihi bilinmemektedir. İlk yerleşim 200 yıl öncesine kadar gitmektedir. Bölgede bugün 75 kadar ev var fakat hepsi kullanılmıyor. Yayladaki bazı evler konaklama amaçlı misafirlerle paylaşılmaktadır.

Kaçkarların en iyi terası konumundaki Pokut Yaylası ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Yaylanın en güzel mevsimi haziran-ekim aylarıdır. Çamlıhemşin yaylalarında, Karadeniz’in sert esen rüzgarlarından dolayı 1800 metre yükseklikten sonra pek ağaca rastlanmamasına rağmen Pokut Yaylası’nda bunun tam tersi, dağlar neredeyse zirvelerine kadar ağaçlarla kaplıdır.

Rize’nin Kaçkar dağları çok özel yaylalara ev sahipliği yapıyor. Pokut Yaylası’nı gördüğünüz an güzelliği ile büyüler. Kutu kutu ahşap evler sanki yeşilin tüm tonlarının arasına dekor olsun diye konmuş gibi bir tablo oluşturuyor. Açık bir havada Pokut’tan baktığınız zaman Sal, Amlakit ve Hazindak Yaylaları’nın güzelliğini de görebilirsiniz. Özellikle 30 – 40 kadar evin olduğu Sal Yaylası, Pokut’la beraber anılmaktadır. Pokut Yaylası’na gittiğinizde yürüyerek Sal Yaylası’nı oradan da Hazindak Yaylası’nı muhakkak ziyaret edin.

Çamlıhemşin etrafı dereler ve şelalelerle çevrili bir bölge olmasına rağmen, Pokut civarında dere olmaması yaylada su sıkıntısı çekilmesine sebep olmaktadır. Pokut Yaylası’nda yapılacak en güzel şey hiçbir şey yapmadan sadece manzaraya bakarak saatler geçirmektir. Pokut’un en güzel anı sisin alçalıp dağın tam ucuna kadar gelip durduğu “bulut denizi”ni gördüğünüz andır. Hele ki bu anlarda Pokut’a 15 dakika yürüme mesafesinde olan Sal Yaylası’nda iseniz tepelerde güneşin, bulut denizinin içine batışını izlemek kesinlikle büyük bir şanstır.

Pokut küçük bir yayla olup tüm evlerin önünden geçerek her tarafını karış karış gezmeniz birkaç saatinizi alır. Gelin hep beraber Pokut Yaylasının rüya âlemine dalalım. Öyle bir yer ki toprağa basıyorsun, öyle bulutlar var ki sanki gökyüzünde uçuyorsun. Yeşilin her tonuyla kaplı dağların arasındasınız ve ayaklarınızın altında mor, sarı, beyaz çiçekler var. İşte cennet bu diyorsun. Ses yok, kalabalık yok, araba yok. Duyduğunuz tek ses kuş sesi, akşam dağların eteklerinden eve dönen ineklerin sesi veya uzaklardan bir köpeğin sesi. Tipik yayla havası, birden bir sis basıyor her şey siliniyor.

 

Birkaç dakika sonra hava, güneş vurmuş bir cam gibi parlıyor. Soğuk oluyor, sis oluyor, yağmur oluyor, güneş oluyor bazen bunların hepsini aynı günde yaşıyorsunuz. İster çadır tatilinde olun ister altları taş, üstleri ladin ve kestaneağacından yapılmış, Kaçkarları 360 derece de gören evlerde konuk olun. Ama bulutların yaylası Pokut’ ta iki şeyi kaçırmayın. Güneşin doğuşunu ve batışını…